Loading...
Giriş Yap Hesap Oluştur

Çağrı Merkezi / 0 555 140 68 68

MÜTEAHHİTLİK ZORLAŞIYOR, KANUN MADDELERİN DE DEĞİŞİKLİK

Anasayfa Haber ve Duyurular MÜTEAHHİTLİK ZORLAŞIYOR, KANUN MADDELERİN DE DEĞİŞİKLİK
Sevdiklerinizle Paylaşın

MÜTEAHHİTLİK ZORLAŞIYOR, KANUN MADDELERİN DE DEĞİŞİKLİK

AK Parti tarafından hazırlanan ve Ekim ayında TBMM'ye sunulan düzenleme ile müteahhitlik için sıkı tedbirler geliyor her önüne gelen bu mesleği yapamayacak. Müteahhitlik yapmak isteyenler için kurallar da ha zor hale geliyor.

Müteahhitlik Yetki Belgesi alımlarına getirilecek düzenlemelerle tüm şartlar yeniden düzenlenecek.Şartlar zorlaşacak amaç işin kalitesini en üst seviyeye getirmek

 Milliyet'ten Önder Yılmaz'ın haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın müteahhitlik alanına yönelik düzenlemelerini ait detayları şu şekilde. 

Ekim ayında TBMM'ye sunulan "Özel Sektör Müteahhitlik Hizmetleri İçin Sınıflandırma Esaslı Yeterlilik Sistemi" raporunda yer alan bu düzenlemeler şöyle: 

 ! Çevre Bakanlığı tarafından ele alınan rapora göre müteahhit yeterlilikleri iki başlıkta ele alınacak.

İlk madde müteahhti yeterliliklerinin finans boyutunda olacak: Bakanlığın raporuna göre ilk başlık olan finansal yeterlilik ise üç ana kısımda incelecek. Bunlar bilanço , iş hacmi yani önceki senelerde elde ettiği ciro, üçüncüsü de banka referansı.

İkinci madde ise mesleki ve teknik adımlarda olacak: Meslek ve teknik başlığı ise raporda iki ayrı kanal üzerinden incelencek. Birincisi iş deneyimi olurken ikincisi teknik iş gücü olacak.

 

-Çevre Bakanlığı'nın düzenlemelerinden biri de iflas eden müteahhitler için olacak. Müteahhitlerin sicilleri tutulacak. İflas edenlere yetki belge numarası tahsis edilmeyecek.

-Ayrıca son 3 yıl içerisinde müteahhtilerin hile, vaat, tehdit, nüfuz kullanma, çıkar sağlama, anlaşma, rüşvet suretiyle veya başka yollarla sözleşmeye ilişkin işlemlere fesat karıştırmaları bu durumlara teşebbüs etmeleri durumunda da belge alamayacaklar.

-Bakanlık imar mevzuatına aykırı imalatları süresinde düzeltmeyenler 1 yıl, aykırılık can ve mal güvenliğini tehdit ediyorsa 5 yıl, vergi ve sigorta borcu olup da yapı sahiplerince iskan alınırsa 1 yıl iş yapma belgesi verilmesini de engelleyecek. 

Hemen ücretsiz ilan verin, kısa sürede alıcı bulun.

Ücretsiz İlan Ver!

Hemen
İlan Başvurunuzu
Yapın.

Danışmanlarımız
Başvurunuzu
İncelesin.

İlanınız
Tüm Ağımızda
Ücretsiz Yayınlansın!

Emlaktaciri bilgi almak için, Hemen Arayın! 0 555 140 68 68

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.